Prefabrik evlerde dikkat edilmesi gerekenler

 

Günümüzde betonarme binalar; bahçesi bulunmayan, bireyleri toplu bir biçimde yaşamlarını sürdürmeye zorlayan yaşam alanlarıdır. Modern çağımızda artık bu duruma bir çözüm üretilmiş, bireylere çeşitli ev seçenekleri ile daha özgür yaşamlar sunulmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda prefabrik evler üretimi sağlanarak ev sahibi olmak isteyen bireylerin gereksinimlerine, zevkine ve özelliklerine göre uyarlanmıştır. Prefabrik evlerin özellikleri kapsamında en dikkat çeken özelliği istenilen şekilde üretimi sağlanıyor olmasıdır. Böylelikle bireyler tarafından tercih edilmeye başlanmakta, doğa ile iç içe yaşamak isteyenlerin kolayca inşa edilmesi sağlanmaktadır.

Prefabrik Ev Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Modern çağımızda bir prefabrik evin tasarımdan üretimine, monte edilmesinden kullanım sahasına kadar dikkat edilmesi gerekilen pek çok faktör bulunmaktadır. İlk olarak bu sürece ev tasarımından başlanılması gerekilmektedir. Bir evi inşa etmeden önce bireyler neler istediklerini belirterek evin tasarımı ev sahiplerinin isteklerine göre şekillenmektedir. Prefabrik ev tasarımı yapılmadan önce kullanacak bireylerin gereksinimleri en iyi şekilde belirlenmeli ve bu gereksinimlere cevap verebilecek sahalar oluşturularak standart bir prefabrik evin ölçüsü planlanmaktadır. Prefabrik eve sahip olacak bireyler tasarım sürecinde tasarımı yapan mimarla ana hatları birlikte belirlemeleri gerekmektedir.

Tasarımdan sonra evin kurulumunun yapılacağı alanın iklim özelliklerine göre yalıtım işlemleri yapılmaktadır.  Bu süreçte kurulum yapılacak alan soğuk bir havaya sahipse taşyünü , osb  uygulaması gibi olarak sıfatlandırılan duvarların yalıtım malzemeleri iki kat daha fazla kullanılmaktadır. Fakat iklimi ılıman bir bölge ise tek kat yalıtım malzemesi ile işlem süreci tamamlanmış olur.

Prefabrik Ev Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Bir prefabrik ev satın almadan önce maliyet hesabının detaylı bir şekilde yapılması gerekilmektedir. Prefabrik evler genellikle çelik konstrüksiyon imalatları olmasından dolayı betonarme evlere oranla daha düşük maliyetli ev modelleridir. Arzu edilen metre kare alana göre hesabı yapılan ve kullanılacak malzemeye göre maliyeti hesaplanan prefabrik evler tasarlarken bireylerin istekleri doğrultusunda maliyet hesabı sağlanmaktadır. Ek olarak evin zemin ve çatı bölümlerinde kullanılacak malzeme çeşidine göre de maliyetlerde değişkenlik görülebilmektedir. Dolayısıyla prefabrik ev satın alacak bireylerin maliyet hesabı içerisinde bu etkenlere dikkat etmeleri gerekilmektedir.